

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 8.5 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | 1.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 635 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.5 A |
| Rds On Max | 23 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 42 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 21 ns |
| Rise Time | 9 ns |
| Gate Charge | 13 nC |
| Drain to Source Resistance | 23 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 392
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55651
Ext.Price$0.55651
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55651 | $0.55651 |
| 10 | $0.45062 | $4.50620 |
| 25 | $0.41298 | $10.32450 |
| 50 | $0.37848 | $18.92400 |
| 100 | $0.34687 | $34.68700 |
| 300 | $0.33043 | $99.12900 |
| 500 | $0.31477 | $157.38500 |
| 1000 | $0.25977 | $259.77000 |
